Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe të Euro 2024, ja cila kombëtare ka më shumë tituj evropian

Janë mësuar finalistet e Kampionatit Evropian ”Euro 2024”.

Dy nga kombëtaret më të fuqishme, Spanja dhe Anglia do të kërkojnë trofeun më të madh Evropian,

“Furia e Kuqe” e ka fituar tre herë Kampionatin Evropian dhe do të kërkojë trofeun e katërt në histori.

Në anën tjetër, ”Tre Luanët” nuk e kanë fituar asnjëherë Kampionatin Evropian, derisa suksesin më të madh e kishin në vitin 2020, ku u mposhtën në finale nga Italia në vitin 2020, pikërisht në vendin e tyre, në stadiumin ”Wemblew”.

Finalja e madhe zhvillohet të dilen me 14 korrik, në ”Olympiastadion” në Berlin, ndeshje e cila nis nga ora 21:00