Pas 110 ditësh, Kosova shënon zero raste të vdekjes nga COVID-19

Members of the University Clinical Center of Kosovo in protective gear walk past a sign reading "Ambulance For Coronavirus" at the University Clinical Center of Kosovo in Pristina on March 14, 2020. - Kosovo reported its first coronavirus (COVID-19) case on March 13, 2020, in a 22-year-old Italian woman and a 77-year-old Kosovar man, both recently returned from Italy. (Photo by Armend NIMANI / AFP)

Pas 110 ditësh, Kosova sot ka shënuar ditën me zero raste të vdekjes. Më 21 maj, vendi kishte shënuar vetëm një rast të ri me koronavirus dhe asnjë të vdekur.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, përmes një njoftimi në Facebook, njoftoi se sot nuk ka vdekur asnjë person nga COVID-19.

“Kosova sot po shënon zero raste të vdekjeve të pacientëve të infektuar me COVID-19, një lajm që padyshim na bënë të ndihemi mirë por assesi që ta zbehë përkushtimin tim si ministër, por as edhe të personelit mjekësore dhe të gjithë akterët tjerë të involvuar në luftë me pandeminë”, shkroi Zemaj

Kosova deri më sot ka shënuar gjithsej 14 mijë e 301 raste pozitive me koronavirus, prej tyre 10 mijë e 782 janë shëruar. Ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në 568.

SHARE