Ky frut përmirëson ndjeshëm humorin dhe ul stresin

Studiuesit kanë konfirmuar se ekziston një frut që ka aftësinë të reduktojë stresin dhe të promovojë shëndetin e përgjithshëm. Domethënë, bëhet fjalë për kivinë që është i pasur me vitaminë C dhe ka shumë efekte pozitive në organizëm.

Një studim i kryer në Universitetin e Otagos në Zelandën e Re zbulon se konsumimi i rregullt i kivit mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen shpirtërore dhe shëndetin kognitiv.

Kjo është për shkak të bollëkut të vitaminës C në kivi, e cila ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe mbrojtjen nga inflamacioni dhe sëmundjet. Efekti antistres i kivit i atribuohet vetive të tij që ndihmojnë në uljen e stresit. Përveç kësaj, marrja e frutave në përgjithësi siguron vitamina thelbësore, fibra, minerale dhe antioksidantë që janë të nevojshëm për funksionet normale të trupit.

Dhe ndërsa frutat e tjera përmbajnë gjithashtu vitaminë C, kivi rekomandohet veçanërisht për shkak të prakticitetit të tij, shkruan Breaking Latest News. Madhësia e tij e vogël e bën të lehtë për t’u konsumuar edhe në lëvizje, duke e bërë atë atë të përsosur për punë ose shkollë.

Së bashku me vetitë e tij reduktuese të stresit, kivi është gjithashtu i mbushur me antioksidantë që mund të ndihmojnë në luftimin e efekteve të plakjes së radikalëve të lirë në trup, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Pra, kivi është një frut kyç që duhet ta përfshijmë në një dietë të shëndetshme sepse jo vetëm ul stresin por edhe përmirëson humorin.