Kurti dhe krerë të tjerë të partisë bëjnë homazhe tekë varri i ish-aktivistëve, Mon Balaj e Arben Xheladini

Me këtë rast kryeministri Albin Kurti, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca, e krerë të tjerë të VV-së ka bërë homazhe tekë të pllaka përkujtimore e Arben Xheladinit dhe Mon Balajt në sheshin “Nënë Tereza” në kryeqytet.

Balaj e Xheladini u vranë në protestën e 10 shkurtit të vitit 2007 ku bashkë me mijëra qytetarë të tjerë protestonin kundër Pakos së Ahtisarit, ndërsa partia që sot është në pushtet, VV-ja, do të organizojë disa aktivitete.

Më pas, në ora 13:30 do të bëhen homazhe te varri i Arben Xheladinit në Prishtinë, kurse në ora 14:45 homazhe do të bëhen edhe te varri i Mon Balajt në Podujevë.

Mon Balaj e Arben Xheladini u vranë në protestën e 10 shkurtit të vitit 2007 nga policia rumune e UNMIK-ut.