Gjermania shënon vetëm gjashtë viktima të Covid-19 për 24 orë

Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar gjashtë të vdekur nga koronavirusi.

Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i viktimave të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 8,787, shkruan “The Guardian”, transmeton .Klina.info

Përpos rasteve fatale, gjatë kësaj periudhe u shënuan edhe 247 infektime të reja dhe shifra e përgjithshme e të prekurve shkoi në 186,269.

Ndryshe, qeveria gjermane ka njoftuar se nga e hëna do t’i largojë kontrollet kufitare me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian dhe me disa vende të tjera.

Ndonëse është në mesin e shteteve evropiane me numrin më të lartë të personave të infektuar, Gjermania ka regjistruar shumë më pak viktima se Britania e Madhe, Franca, Italia e Spanja.