Erdogan: Turqia nuk do të miratojë kërkesën e Finlandës e Suedisë në NATO

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka thënë se nuk do të miratojë kërkesën e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në NATO.

Në një konferencë shtypi sot, Erdogan tha se delegacionet suedeze dhe finlandeze “nuk duhet të lodhen” duke ardhur në Ankara për të bindur vendin që të miratojë aplikimin e tyre në NATO.

Ai vazhdoi ta quajë Suedinë një “kapje” për organizatat terroriste, duke shtuar se ajo kishte terroristë në parlamentin e saj.

“Asnjë nga këto vende nuk ka një qëndrim të qartë dhe të hapur ndaj organizatave terroriste,” tha Erdogan, raporton Sky News.

Zyra e jashtme suedeze tha më herët se përfaqësues të lartë të Suedisë dhe Finlandës planifikojnë të udhëtojnë në Turqi për bisedime për të adresuar kundërshtimet e Ankarasë.

Duke folur për vizitën e planifikuar, Erdogan tha: “Ata do të vijnë në Turqi të hënën. A po vijnë të na bindin? Më falni, por ata nuk duhet të lodhen”.

Autoritetet turke thonë se Suedia dhe Finlanda strehojnë njerëz që ajo thotë se janë të lidhur me grupet që i konsideron terroriste, përkatësisht grupin militant të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit dhe pasuesit e Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht-shteti të vitit 2016.