Emrat e policëve dhe doganierëve që u arrestuan sot

Aksioni “Pika”, njëri prej operacioneve më të mëdha në vend kundër krimit të organizuar e korrupsionit është realizuar sot në orët e hershme të mëngjesit.

Të arrestuar kanë mbetur rreth 50 zyrtarë policor sipas Insajderit, të njëjtit dyshohen për veprën penale ‘marrje ryshfeti’ dhe ‘keqpërdorim i autoritetit zyrtar’.

Emrat e 42 prej tyre:

Kreshnik Arllati
Benon Këpuska
Afrim Deda
Demë Lokaj
Ahmet Shabani
Uran Mati
Artan Thaqi
Fatmir Sadiku
Isa Dobraj
Gezim Hoxhaj
Ismet Tahiraj
Kadri Selmanaj
Ismet Deva
Lush Himaj
Hysen Hasani
Shaqir Krasniqi
Mergim Bekaj
Labinot Morina
Gzim Turkaj
Ahmet Kasumaj
Male Berisha
Osman Smajlaj
Avdi Perolli
Skender Meta
Haki Dobraj
Fazli Gjonbalaj
Gjemë Hadërgjonaj
Hamez Puka
Xhevdet Haklaj
Besim Lokaj
Gani Ahmeti
Rasim Tolaj
Agim Hadergjonaj
Enis Tortulla
Agron Bejtullahu
Senad Zherka
Isa Ibrahimi
Mehmet Manxhuka
Ramiz Ahmeti
Sami Hajdari
Xhavit Lokaj
Gzim Shabani

Dogana e Kosovës ka mbeshtetur Inspektoratin Policor të Kosovës në operacionin e arrestimit të zyrtarëve të kufirit në Rajonet Gjakovë dhe Prizren, ku janë arrestuar edhe dy zyrtarë doganorë nën dyshimet se kanë kryer veprat penale ‘mitmarrje’ dhe ‘shpërdorimi i detyrës apo autoritetit zyrtar’.

Inspektorati Policor i Kosovës me urdhër të Prokurorisë Speciale janë duke vazhduar operacionin që kanë filluar sot në orët e hershme të mëngjesit në Gjakovë dhe Prizren, shkruan arbresh.info.

Operacionit të sotshëm i ka paraprirë një hetim rreth një vjeçar me dyshimin për përfshirje në aktivitete të kundërligjshme të një numri të zyrtarëve policorë lidhur me veprat penale “marrje e ryshfetit” dhe “keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Ky operacion i IPK-së i koduar me emrin “Pika” është duke u përkrahur edhe nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, Dogana e Kosovës dhe Policia e Kosovës.

Në kuadër të këtij veprimeve hetimore dhe operative nga hetuesit e IPK-së pritet që fillimisht të shoqërohen e më pas edhe arrestohen dhjetëra zyrtarë policorë të dyshuar në këtë rast (kryesisht zyrtarë të policisë kufitare) si dhe disa zyrtarë doganorë./Njeshi&arbresh.info/

SHARE