Ngritet temperaturat-nga e premtja deri në 20 gradë

Në ditët vijuese fusha të presionit të lartë dhe masa të ngrohta ajrore do të shtrihen mbi rajonin tonë

Nën këto kushte pritet përmirësim i motit, vransirat do të shpërndahen, e nga e enjta dhe të premten kryesisht kthjellët dhe me diell. Temperaturat do të shënojnë rritje të ndjeshme mbi vlera mesatare, që ditën e premte do të arrijnë edhe deri në 20C.

Mirëpo ky prërmirësim nuk do të jetë i gjatë, ngase në fundjavë një sistem frontal dhe masa të ftohta ajrore nga veriu i kontinentit do të depërtojnë mbi rajon, ku do të sjellin sërish kushte për të reshura shiu dhe rënie të temperaturave. Mëngjesin e ditës së diel reshjet e shiut mund të përzien edhe me borë.

Vlerat e cilësisë së ajrit do të të luhaten përreth vlerave mesatare, ditën mund të zbresin edhe në tëmira, ndërsa në mbrëmje do të kalojnë edhe në të pashëndetshme.

11.03.2020 – Në mëngjes ftohtë dhe kryesisht kthjellët. Ditën më butë me vransira dhe intervale me diell. Pasdite vonë mundësi për riga lokale shiu. Do të fryj erë e lehtë nga jugu dhe perëndimi 1-5m/s. Indeksi UV: 4.

12.03.2020 – Kryesisht kthjellët dhe me diell. Ditën mot i ngrohtë. Do të fryj erë e lehtë nga jugperëndimi 1-3m/s. Indeksi UV: 5.