Rritje e frikshme e rasteve aktive me COVID-19 në Kosovë

Members of the University Clinical Center of Kosovo in protective gear walk past a sign reading "Ambulance For Coronavirus" at the University Clinical Center of Kosovo in Pristina on March 14, 2020. - Kosovo reported its first coronavirus (COVID-19) case on March 13, 2020, in a 22-year-old Italian woman and a 77-year-old Kosovar man, both recently returned from Italy. (Photo by Armend NIMANI / AFP)

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, numri total i rasteve aktive me koronavirus është 5 mijë e 128,

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar edhe 1 mijë e 493 raste të reja me COVID-19 dhe 3 raste të vdekjes.

Ndërkaq, në 24 orët e fundit janë shëruar 46 pacientë të cilët kanë qenë të prekur me këtë virus.

Institucionet shëndetësore, në vazhdimësi apelojnë për vaksinim kundër COVID-19, në mënyrë që të mposhtet pandemia dhe të mos kemi masa të reja të mbylljes.

Tashmë në Kosovë është bërë e ditur se është prezent edhe varianti “Delta” i koronavirusit, i cili sipas ekspertëve përhapet më shpejtë sesa variantet tjera të COVID-19.

SHARE