Home Blog Page 2575
TI NDIHMOJMË LEANITNjoftim:Përshendetje njërze të vullnetit të mirë,Bamirsa, Familjare , Miqë , Gjith ata që po ndihmojnë per shërimin e LEANIT tonë. Duam të ndajmë me ju të gjithë një info,nga spitali ku është shtruare LEANI. Gjëndja e LEANIT ështe duke u permisuar por me hapa te ngadalshëm ,nje falenderim i madh shkon per gjithë stafin mjeksore që janë duke u...
Agron Gashi deshmor i kombitAgroni lindi ne fshatin Sferke ne nje familje tipike shqiptare, mesimet i filloje ne shkollen e fshatit “Emin Duraku”, pas perfundimeve i vazhdoje regjistrimin ne gjimnaz te cilat i nderpreu per te iu bashkangjit tashme grupeve te para te UÇK’se te formuar ne fshate.Agronit nga lendet me se shumti i pelqen letersia, e ne...
FENIKSI I LIRISË (Heroit Mujë Krasniqi-Kapuçi)Liria as jotja, as imja, diku peng, njëzet vjet.Ngjitu n'skenë e krisja vetë, nesër n'Çabiq e n'qytet t'Klinës, ti, feniks, këndona për lirinë, 365 ditë, pastaj sërish 365 ditë.Atdheu s'është më i shenjtë, as andej Drinit, as këndej.Nesër ngjitu n'skenë e krisja vetë.Liria as jotja, as imja, diku peng, njëzet vjet.(5.6.2019, në prag të edicionit XIX të festivalit folklorik "I këndojmë lirisë" kushtuar heroit Mujë Krasniqi-Kapuçi.)Nga Prof...
Klinë,- Nesër (e enjte), në Klinë nis festivali folklorik mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë”, që mbahet më 6, 7 dhe 8 qershor.Sivjet është edicioni 19-të me radhë i festivalit dhe nis në Çabiq, në vendlindjen e Mujë Krasniqit – Kapuçit, njërit nga komandantët më të shquar të UÇK-së.Në hapjen solemne të festivalit para Kullës muze, më këngë e valle do...
Prizreni, e sidomos familja Kabashi nga Korisha e këtij qyteti, sot ka arsye për të festuar më shumë.Pas 24 vitesh martese, një çift sot u bë me djalë. Dhe, djalit të porsalindur, për ta nderuar 28 Nëntorin e shqiptarëve, prindërit ia vunë emrin Flamur.Flamuri ka lindur në Spitalin Amerikan në Prishtinë, ku gjendet akoma në këto çaste. Ai është...
Nesër në Klinë nis festivali folklorik mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë”, që mbahet tri ditë me radhë. Sivjet është edicioni 19-të me radhë i festivalit dhe nis në Çabiq, në vendlindjen e Mujë Krasniqit- Kapuçit, njërit nga komandantët më të shquar të UÇK-së. E para që do të paraqitet në skenë është Ansambli Kombëtar i Valleve “Jehona e Dukagjinit”...
FtesëI/E nderuar: __________________________ Drejtoria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural(DBPZHR) në Klinë ka kënaqësinë t’ju ftoj të merrni pjesë në Panairin e Prodhimeve Vendore (Edicioni Klina 2019) që do të mbahet nga data 06-07 dhe 08 Qershor , në Sheshin “Mujë Krasniqi” në Klinë.Synimet e këtij panairi janë që ky panair të jetë një mundësi për të mbështetur prodhuesit...
Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se dosjet e personelit të komunës nuk janë të kompletuara në përputhje me rregulloret e punës.Sipas ZKA-së, parregullsi në kompletimin e dosjeve janë gjetur për shërbyesit civil të komunës dhe në dosjet në sektorin e arsimit dhe shëndetësisë.Gjithmonë sipas ZKA-së, dosjeve të shërbyesve civil, punonjësve të arsimit dhe shëndetësisë në disa raste ju...
Bashkë festojnë Bajramin, besimtarë muslimanë e katolik Doberdoli i Klinës është njohur për festime të përbashkëta te të dy besimeve, myslimane e katolike. Banorët e këtij fshati me tradita, qoftë në festat e Bajramit, të Krishtlindjes apo te Pashkëve, i gjen bashkë. Kështu ishte edhe sivjet. Toleranca dhe bashkëjetesa vëllazërore ndërfetare janë të njohura jo vetëm në...

HOT NEWS

- Advertisement -
- Advertisement -

MOST POPULAR

HOT NEWS

x