Ministri gjerman gjendet i vdekur

Ministri i financave i shtetit gjerman Hesse, Thomas Schäfer, u gjet i vdekur të shtunën në një stacion treni të shpejtësisë së lartë në qytetin Hochheim midis Frankfurtit dhe Mainz, konfirmoi policia.

Trupi i pajetë u gjet në shinat e trenit nga qytetarë të cilët nuk mund të identifikonin për shkak të dëmtimeve.

Hetuesit e mbërritur në vendngjarje konfirmuan identitetin e Ministrit dhe thanë se vdekja ka të ngjarë të ishte një vetëvrasje.

Politikani me sa duket la një shënim para se të kryente aktin fatal, raportoi e përditshmja gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung, duke cituar burime të afërta me hetimin, ku tregonte arsyet.

Sipas mediave në shtetin Hesse, 54-vjeçari u shfaq rregullisht në publik ditët e fundit për të informuar publikun për ndihmën financiare gjatë krizës së koronavirusit.

Schäfer kishte “shqetësime të konsiderueshme” për COVID-19

Schäfer ishte një anëtar i Kristian-Demokratëve (CDU) të Kancelares Angela Merkel. Ai kishte qenë aktiv në politikën shtetërore Hessian për më shumë se dy dekada dhe ishte ministër i financave për gati 10 vjet.

Kryeqyteti financiar i Gjermanisë, Frankfurti, shtrihet në Hesse dhe është qyteti më i madh i shtetit.

Ai u konsiderua një figurë e rëndësishme në kabinetin e Hessian dhe u përmend në mënyrë të përsëritur si një pasardhës i mundshëm i kryeministrit, njëherazi dhe liderit të CDU për Hessian, Volker Bouffier nëse ai nuk do të garonte në 2023.

Në një deklaratë, Bouffier tha se udhëheqja e shtetit e ka marrë lajmin me “trishtim dhe mosbesim”.

Vetë Bouffier u shpreh se e ka pritur me trishtim të madh për lajmin e tmerrshëm për vdekjen e Schäfer.

“Ne të gjithë jemi të tronditur dhe mezi mund të besojmë se Thomas Schäfer vdiq papritu. Ne të gjithë duhet të mbajmë zi me familjen e tij. Ngushëllimet tona të sinqerta shkojnë së pari tek të afërmit e tij më të afërt dhe ne u dëshirojmë atyre forcë në këto kohë të vështira. Shqetësimi i tij kryesor ishte nëse ai mund të arrijë të përmbushë pritjet e mëdha të popullatës, veçanërisht në drejtim të ndihmës financiare. Për të, nuk kishte qartë rrugëdalje. Ai ishte i zhgënjyer dhe ai duhej të na linte. Kjo na ka shokuar, më ka shokuar”tha ai.

Shefja e CDU-së në largim Annegret Kramp-Karrenbauer tha se vdekja e papritur e Schäfer “më tronditi mua, shokoi na të gjithë” në parti. “Ajo na ka goditur dhe na ka lënë të trishtuar dhe të tronditur”, shkroi ajo në Tëitter. Schäfer lë pas gruan dhe dy fëmijë.

SHARE