Kosovare Asllani hyn në histori, bëhet futbollistja e parë që fiton “Këmbën e Artë”

Futbillisja me preardhje nga Kosova, Kosovare Asllani, ka fituar çmimin “Këmba e Artë”.

Çmimi “Golden Foot” (Këmba e Artë), i cili u jepet futbollistëve mbi 28 vjeç për suksese të veçanta në karrierë.

“Shumë krenare dhe e nderuar të shkruaj historinë duke marrë çmimin e parë të këmbës së Artë për një lojtare femrash. Një çmim që i shkon dikujt me karrierë të madhe ndërkombëtare, është të paktën 29 vjeç dhe ka një personalitet të fortë.”, tha Asllani pasi fitoi çmimin “Këpuca e Artë”.

Këtë çmim e fituan edhe Robert Lwandowski, Emilio Butragueno, Florentino Perez, Fatih Terim e Sebastian Veron. Asllani këtë sezon me skuadren e Milanit në 11 ndeshje i ka shënuar 7 gola.

SHARE