Del Bosque: Messi më i miri që kam parë

Ish-trajneri i Spanjës, Vicente Del Bosque e ka cilësuar Lionel Messin si futbollistin më të madh të të gjitha kohërave.

Debati mbi më të madhin e futbollit në histori është ringjallur javët e fundit, pasi Messi më në fund i dha fund pritjes së tij të gjatë për titullin e parë të Kupës së Botës, pasi Argjentina fitoi trofeun e Kupës së Botës “Katar 2022”.

Vendi i Messit në panteonin e të mëdhenjve të të gjitha kohërave tashmë është siguruar pasi karriera e tij e pabesueshme në Barcelonë dhe fitorja e tij në Kupën e Botës dukej se ishte pjesa e fundit e bashkimit të pjesëve të figurës.https://central.gjirafa.com/renderer.html?v=1.1

Një titull ndërkombëtar, pas fitimit të Copa America 2021, më në fund e sjell Messin në të njëjtin nivel me legjendën e Argjentinës Diego Maradona dhe përpara rivalit të tij të vjetër Cristiano Ronaldo në skenën botërore.

Del Bosque udhëhoqi Spanjën drejt lavdisë së Kupës së Botës në vitin 2010, dhe një trofeu tjetër në Kampionatin Evropian në 2012, dhe ai nuk ka dyshim se Messi është më i miri që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij të gjatë.

“Lojtari më i mirë që kam parë ka qenë Messi”, ka thënë fillimisht Del Bosque për Marca.

“Ndër ata që kam parë, në kaq shumë vite në futboll, rregullsia e Messit dhe cilësia e tij si lojtar kanë qenë mbresëlënëse”.

“Ai ka pasur disa sezone fantastike dhe gjithmonë i ka udhëhequr skuadrat e tij përpara”, përfundoi trajneri spanjoll

SHARE