Biden: Çmimet e karburanteve kanë rënë në nivele rekorde

Presidenti amerikan, Joe Biden ka deklaruar se po bien çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare.

I pari shtetit amerikan deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin është duke zhvilluar luftën në Ukrainë.

Ai po ushtron presion mbi furnizimin global të naftës, por familjet nuk po mund ta ndiejnë atë.

“Por ne u rritëm për të lëshuar një milion fuçi naftë në ditë nga rezerva jonë dhe mblodhëm partnerët tanë globalë për të çliruar nga të tyret. Tani çmimet janë në rënie rekord”, pohoi 79-vjeçari.

Kujtojmë se presidenti ka qëndruar javë më parë shtetet arabe dhe u ka kërkuar atyre që rritin furnizimin me karburante.

Ndryshe, çmimet e naftës vazhduan të bien të enjten, ku u ulën nën 90 dollarë për fuçi për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, pasi shqetësimet për ngadalësimin e ekonomisë globale i shqetësoi investitorët.

Vetëm dy muaj më parë, çmimet e naftës tejkaluan 120 dollarë për fuçi, duke ndihmuar në rritjen e çmimit mesatar kombëtar të benzinës në rreth 5 dollarë për gallon. 

SHARE